Încă o medalie pentru Moldova! Mihaela Samoil a câștigat bronzul

24 мая 2024, 11:19

Luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte feminine, rezervat sportivelor sub vârsta de 23 de ani. Evenimentul se desfășoară la Baku, Azerbaidjan.

Sportiva din țara noastră a învins-o în finala mică a categoriei de greutate de până la 55 kg pe turcoaica Tuba Demir, cu scorul de 8-4.

Până a completa podiumul, ea le-a învins pe azera Gultakin Shirinova și unguroaica Roza Szenttamasi.

Lotul național de lupte feminine și-a asigurat cel puțin încă o medalie la europenele de la Baku. Irina Rîngaci va disputa finala categoriei de greutate de până la 65 kg împotriva Ekaterinei Koshkina.

Până acum, Republica Moldova a cucerit la Campionatul European U-23 de la Baku trei medalii la lupte greco-romane și una la lupte feminine.

Abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM pentru a te informa rapid și calitativ