Para-atleții din Moldova au ajuns în top 10 la mondialele din Kobe, Japonia

28 мая 2024, 10:52
444505280_768113375503203_2226340529505035859_n
444758822_768113385503202_5939472718253919133_n

Patru sportivi din lotul național de para-atletism s-au clasat în TOP 10 la probele de la Campionatul Mondial din orașul Kobe, Japonia. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Vladimir Butucea, participant la Jocurile Paralimpice de la Tokyo 2020. El a ajuns pe locul șapte la proba aruncarea greutății, clasa F12.

Un alt paralimpic moldovean, Gheorghe Spînu, a obținut aceeași performanță la aruncarea greutății, doar că la clasa F35, iar Adrian Zabulica s-a situat pe locul 10, în clasa F37.

O altă reprezentantă a țării noastre - Evelina Cristina Crețu, a participat la trei probe de alergare - 100 de metri, 200 de metri și 400 de metri, la clasa T12. Cel mai bun rezultat l-a obținut pe distanța de 400 de metri, unde a ocupat locul 8.

La proba de aruncare a suliței, Ion Cernei a încheiat concursul pe locul 13, în clasa F13.

La Campionatul Mondial de para-atletism din Japonia au participat aproape 1.000 de sportivi, iar participarea lotului național al Republicii Moldova a fost acoperită financiar de Ministerul Educației și Cercetării.

Abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM pentru a te informa rapid și calitativ