Dan Olaru părăsește Jocurile Olimpice cu fruntea sus

01 august 2024, 21:10

Arcașul din R.Moldova a fost eliminat, după înfrângerea cu 6-2 din duelul cu Santiago Arcila.

Visul frumos al lui Olaru la Jocurile Olimpice s-a terminat. Din păcate, sportivul nostru nu a putut accede pe lista celor mai buni 16 arcași ai lumii, transmite agora.md.

În duelul cu Arcila, Olaru a început superb. El și-a adjudecat primul set, după o prestație fără cusur. Adversarul său columbian a egalat rapid la 2. În setul al treilea, Dan a început mai bine. El a fost în avantaj pentru scurt timp, după ce a țintit în 10. Totuși, două mini-erori i-au permis lui Arcila să revină în joc.

Ultimul set a fost cel mai dezechilibrat. Arcila a țintit solid în punctele cheie ale setului, iar arcașul nostru nu a mai găsit puterea de a reveni.

Acesta este cel mai bun rezultat obținut de Olaru la Jocurile Olimpice.