Primele declarații ale judocanului Adil Osmanov, după ce a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice

29 iulie 2024, 21:05
jo

Adil Osmanov, dar și președintele federației de profil, Andrei Golban, au comentat în direct, pentru Moldova 1, performanța strălucitoare a judocanului.

„Am emoții pe care nu pot să le descriu. Tatăl meu visa ca cineva din familie să ajungă la Jocurile Olimpice, eu nu numai că am ajuns, dar am luat și medalie”, a spus Adil Osmanov, pentru Moldova 1.

„Are emoții foarte mari, este încă plin de energie, pentru că este o medalie mult așteptată. A cedat în fața francezului”, a menționat Andrei Golban, președintele federației de profil.

Menționăm că judocanul Adil Osmanov a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de până la 73 de kilograme. Compatriotul nostru l-a învins în finala mică pe italianul Manuel Lombardo, locul 4 în clasamentul mondial.

Osmanov a ajuns până în semifinale, invingându-i la rând pe reprezentantul Statelor Unite ale Americii, Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Iuldoșev, iar în sferturile de finală s-a impus în fața mongolului Batzayaagiin Erdenebayar. Ulterior, Osmanov a pierdut în semifinale în fața reprezentantului Franței Joan-Benjamin Gaba, campion mondial și european în acest an.

Prima medalie de bronz pentru R. Moldova la Jocurile Olimpice 2024 a adus-o judocanul Denis Vieru, care l-a învins pe sportivul francez, la categoria de greutate 66 de kilograme.