Trei medalii de bronz deja asigurate pentru Moldova la Campionatul European de Box de la Belgrad

25 aprilie 2024, 18:56

Alexandru Paraschiv, Vasile Cebotari și Daria Kozorez au urcat pe podiumul continental! Boxerii moldoveni au obținut victorii convingătoare în sferturile de finală ale Campionatului European de la Belgrad, asigurându-și cel puțin medalia de bronz la categoriile lor de greutate.

Paraschiv (63,5 kg) l-a învins pe azerul Malik Hasanov, Cebotari (71 kg) a dominat-o pe sârboaica Jovan Nikolic, iar Kozorez (+81 kg) a fost mai bună decât maghiara Reka Hoffman.

Din păcate, ceilalți nouă boxeri moldoveni care au concurat în sferturile de finală - Ion Plînga (48 kg),Danila Ocoman (57 kg),Ianuș Caravan (67 kg),Davron Bozorov (75 kg),Dumitru Coșiug (80 kg),Andrei Chiriacov (86 kg),Andrei Zaplitnîi (92 kg),Nicolae Burduja (+92 kg) și Iulia Coroli (54 kg) - nu au reușit să își continue parcursul spre medalii.

Performanța lui Paraschiv, Cebotari și Kozorez este deja una remarcabilă, demonstrând talentul și tenacitatea boxerilor moldoveni. Ei vor continua lupta pentru a obține culori și mai prețioase în semifinalele competiției.