Ei sunt campionii Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

11 august 2024, 15:33

Admiraţie, recunoştinţă şi mândrie au simţit mii de moldoveni zilele acestea pentru delegaţia Republicii Moldova care a concurat la Jocurile Olimpice (JO)de la Paris 2024. Sportivii moldoveni au bifat patru medalii la Jocurile Olimpice: trei de bronz şi una de argint.

Primul care a cucerit o medalie pentru ţara noastră a fost judocanul Denis Vieru. Acesta a câştigat medalia de bronz. Denis Vieru a trecut de finlandezul Luukas Saha și sârbul Stranhija Buncic. În semifinale a cedat în fața campionul olimpic, japonezul Hifumi Abe.

„Dedic această medalie oamenilor, celor care într-adevăr mă iubesc și mă susțin și țin la mine enorm”, a declarat pentru Comitetul Olimpic Denis Vieru.

O altă zi spectaculoasă a Jocurilor Olimpice a venit şi cu o nouă medalie pentru R. Moldova. Judocanul Adil Osmanov a cucerit bronzul după ce l-a învins pe italianul Manuel Lombardo la categoria de 73 kg.

Adil Osmanov a ajuns până în semifinale, invingându-i pe reprezentantul Statelor Unite ale Americii, Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Iuldoșev, iar în sferturile de finală s-a impus în fața mongolului Batzayaagiin Erdenebayar. Osmanov a cedat în semifinale în fața reprezentantului Franței Joan-Benjamin Gaba.

Şi canoistul Serghei Tarnovschi a adus Republica Moldova pe podium la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivul moldovean a câştigat medalia de bronz la proba sportivă canoe, la distanța de 1000 m.

Tarnovschi a ocupat prima poziție în cursa de calificare cu numărul 4, cu timpul de 3:49.27, astfel s-a calificat direct în semifinală. După care s-a clasat pe poziția a doua în semifinala 2, cu un timp de 3:45.33.

O prezenţă absolut fabuloasă a avut luptătoarea de stil liber, Anastasia Nichita. Sportiva noastră a cucerit argintul la Jocurile Olimpice de la Paris şi a obţinut simpatia întregii ţări. Ea a cedat în fața japonezei Tsugumi Sakurai, cu scorul de 0 la 6. Până a ajunge în finală, Nichita a trecut de nemțoaica Sandra Paruszewski, brazilianca Giullia Penalber și chinezoaica Kexin Hong.

Anastasia Nichita a declarat că şi-a împlinit un vis prin câştigarea medaliei de argint.

„Dedic această medalie, în primul rând, fratelui meu, care m-a adus pe saltea. În același timp, tuturor celor care au fost implicați în procesul meu de pregătire. Oamenilor cu suflet mare, care s-au rugat pentru mine și s-au bucurat pentru rezultatul meu. Este nu doar medalia mea, dar este medalia întregii țări”, a conchis sportiva noastră.

Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice Paris 2024, cea de-a 33-a ediţie a jocurilor de vară, are loc duminică, pe Stade de France. Portdrapelul Republicii Moldova vor fi luptătoarea Anastasia Nichita, medaliată cu argint și canoistul Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz.

Abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM pentru a te informa rapid şi calitativ.