Înotătorul David Popovici, medalie de aur la Jocurile Olimpice - 2024: ”A fost o luptă de câini, fix aşa aş descrie-o”

30 iulie 2024, 07:16

Înotătorul român David Popovici, a obținut medalia de aur la proba 200 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris.

”Ieri am spus că habar nu am dacă voi câştiga sau nu, pentru că pur şi simplu nu mi-a păsat de medalie, aşa am câştigat. Nu ăsta este obiectivul, obiectivul este să te simţi bine, să vii la Jocurile Olimpice, să concurezi împotriva celor mai buni din lume. Este un privilegiu doar să fii aici, aşa că pentru că nu am luptat pentru medalie, am reuşit să câştig. A fost o luptă de câini, fix aşa aş descrie-o. Pe ultimii 50 de metri l-am văzut pe american că e în faţa mea. Chiar dacă nu te uiţi la ei îi simţi acolo în ceafă. Chiar dacă nu m-am uitat la ei, nu mi-am permis nici pentru o secundă să o las moale. Nu trebuia să plec nici prea tare, nici prea încet, am făcut exact cursa pe care trebuia să o fac. Bineînţeles că mă bucur pentru medalie şi mă bucur că am făcut istorie pentru un înot", a declarat Popovici, potrivit AGERPRES.

David Popovici are 19 ani și este dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).

David Popovici s-a născut în Bucureşti, la 15 septembrie 20024, are 1.90 metri şi 80 de kilograme şi a început înotul la vârsta de patru ani.

Abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM pentru a te informa rapid şi calitativ