VIDEO Momente unice! Campionii moldoveni au revenit acasă, de la Jocurile Olimpice din Paris

02 august 2024, 07:23

Judocanii Denis Vieru și Adil Osmanov, care au cucerit medalii de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, au revenit acasă. Sportivi au fost întâlniți de rude, prieteni și susținători.

”Participarea la Jocurile Olimpice o văd ca pe o trambulină în viață. Am obținut o medalie bine meritată. Visele se îndeplinesc”, a declarat presei Denis Vieru.

„Emoțiile sunt de nedescris, a fost foarte greu, dar s-a meritat”, a declarat Adil Osmanov.

Judocanul Denis Vieru s-a plasat pe locul trei după o victorie în duelul cu francezul Walide Khyar în categoria de greutate 66 kg. Vieru este primul judocan moldovean din istoria Republicii Moldova care a cucerit o medalie la Jocurile Olimpice.

Cea de-a doua medalie, la fel de bronz, a fost cucerită de către judocanul Adil Osmanov în categoria de greutate de până la 73 kg, învingându-l în finala mică pe italianul Manuel Lombardo, campion european în 2021 și dublu vicecampion mondial.

Abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM pentru a te informa rapid şi calitativ